Archive for veljača, 2021

Objavljen Javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga na području Općine Vidovec u 2021. godini

Posted on: 24 veljače, 2021 by zup-savez No Comments

Općina Vidovec  je objavila Javni natječaj za financiranje programa i projekata od interesa za opće dobro koje provode udruge na području Općine Vidovec u 2021. godini.

Programi i projekti udruga od općeg interesa na području Općine Vidovec za čije se financiranje osiguravaju sredstva u Proračunu Općine Vidovec za 2021. godinu jesu oni koji ostvaruju javne potrebe mještana i doprinose razvitku i općem napretku Općine , a odnose se na sljedeća područja:

Sredstva za provedbu ovog natječaja osigurana su u Proračunu Općine Vidovec za 2021. godinu u iznosu 253.000 kuna.

Jedna udruga može prijaviti najviše dva programa/projekta.

Rok za podnošenje prijava je zaključno do 25. ožujka 2021. godine.

Tekst Javnog natječaja, kao i svu potrebnu dokumentaciju možete preuzeti OVDJE.

Marija Cafuk u finalu izbora za najinovativnije europske poljoprivrednice

Posted on: 12 veljače, 2021 by zup-savez No Comments

Marija Cafuk, čuvarica sjemena čuvane sorte varaždinskog zelja i jedna od najznačajnijih poljoprivrednica Varaždinske županije, finalistica je izbora za najinovativnije poljoprivrednice 2021. organizacije Copa-Cogeca, najvećeg europskog udruženja poljoprivrednih proizvođača. Kroz ovogodišnju nagradu želi se pokazati kako žene poljoprivrednice potiču razvoj novih poslovnih modela i svoju aktivnu ulogu u suočavanju s najvećim izazovima u poljoprivrednim i šumarskim klimatskim akcijama.

Objava pobjednika bit će održana tijekom dodjele nagrada 10. ožujka 2021. putem internetskog događaja, a Marija je u finalu s još četiri poljoprivrednice: mađarskom šumarskom inženjerkom, španjolskom ekološkom uzgajivačicom gljiva, talijanskom ekološkom poljoprivrednicom i ekološkom stočarkom iz Belgije.

Među više od četrdeset pristiglih prijava, Marijina je izdvojena jer je „demonstrirala pametne poljoprivredne pristupe na svojoj farmi.‚ Posebno je istaknuto njeno sudjelovanje u projektu Varaždinske županije ‘Pokusno – pokazno polje’ čiji je cilj prezentirati načine na koje se mogu provesti agrotehničke mjere povezane s smanjenjem emisije ugljika, očuvanjem biološke raznolikosti i očuvanjem domaćih sorata prilagođenih klimatskim promjenama, čime se poboljšava prijenos znanja i jačanje veza između istraživanja i praktične primjene na obiteljskim gospodarstvima. Kroz projekt su postignuti rezultati poboljšanja konkurentnosti i veće poljoprivredne produktivnosti na održiv način upravljanja, omogućujući učinkovit odgovor na izazove povezane s rastućom potražnjom za poljoprivrednim proizvodima s ograničenim resursima i sve izraženijim klimatskim promjenama.

Marija Cafuk dobitnica je Javnog priznanja u 2011. koje dodjeljuje Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Varaždinske županije za “Žensku kreativnost u ruralnom životu‚, namijenjeno ženama i ženskim organizacijama koje djeluju na poboljšanju kvalitete života u ruralnim sredinama Varaždinske županije te nagrade za životno djelo Varaždinske županije u 2019. godini. Tajnica je Udruge orača, kao i aktivni član Odbora za poljoprivredu Općinskog vijeća, Županijskog saveza poljoprivrednih udruga i Varaždinske udruge bučinog ulja. Marija je i članica organizacijskog odbora manifestacije Zeljarijade te koautorica dvije knjige: „Tradicionalni recepti vidovečke kuhinje‚ i „Zelje na veselje‚.

Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Varaždinske županije predložilo ju je za prijavu, a službeni prijavitelj je bila Hrvatska poljoprivredna komora.

Najbolje kandidatkinje u najužem izboru su:

Boglárka BirĂł iz Mađarske; šumarska inženjerka s 21-godišnjim iskustvom u održivoj poljoprivredi i šumarstvu.
Marija Cafuk iz Hrvatske; poznata uzgajivačica ‚Varaždinskog zelja‚ koja je prezentirala pametne poljoprivredne pristupe na svojoj farmi.
Nazaret Mateos Alvares iz Š panjolske; ekološka uzgajivačica gljiva, koji radi blizu pristupa kružnom gospodarstvu i bez otpada.
Immacolata Migliaccio iz Italije; ekološka poljoprivrednica koji optimizira uporabu digitalnih i AI tehnologija u uzgoju svojih usjeva.
Ines Theunis iz Belgije; stočarka koja vlastitom etiketom mesa doprinosi održivoj i kružnoj proizvodnji kako bi prikazala priču koja stoji iza mesa.
Popis svih projekata pristiglih za 6. izdanje Nagrade za inovacije za pogledati ovdje: https://womenfarmersaward.eu/

Izvor: Varaždinska županija

Objavljen Javni poziv za financiranje aktivnosti udruga općine Maruševec

Posted on: 10 veljače, 2021 by zup-savez No Comments

Za navedeni Javni poziv je u proračunu Općine Maruševec za 2021. godinu osigurano 351.500,00 kuna. Najniži iznos koji se može odobriti za projekte i programe iznosi 3.000,00 kuna, a najviši 70.000,00 kuna.

Općina Maruševec financirat će programe i projekte udruga koji se odnose na 6 područja, i to:

  1. zaštita i promicanje tradicijske baštine maruševečkog kraja,
  2. poticanje i afirmacija kulturnog, glazbenog i inog stvaralaštva djece i mladih,
  3. poticanje i afirmacija kulturnog amaterizma,
  4. poticanje i afirmacija tehničke kulture,
  5. zaštita i promicanje tekovina domovinskog rata
  6. unapređivanje kvalitete života, životnih vještina i sposobnosti građana

Jedna udruga može prijaviti najviše dva programa i dva projekta, zaključno do 10. ožujka 2021. godine.

Cjeloviti Javni poziv s pripadajućim dokumentima objavljen je na ovom linku.

Raspisan Javni natječaj za dodjelu donacija općine Mali Bukovec

Posted on: 10 veljače, 2021 by zup-savez No Comments

Općina Mali Bukovec je raspisala Javni natječaj za dodjelu financijskih potpora za programe organizacija civilnog društva u 2021. godini.

Najmanji iznos sredstava koji se može ostvariti prijavom na navedeni natječaj iznosi 500,00 kuna, dok je najveći iznos 25.000,00 HRK.

Organizacije civilnog društva se mogu prijaviti na natječaj za sljedeća područja:
1. Zaštita i promicanje tradicijske baštine
2. Poticanje i afirmacija kulturnog, glazbenog i inog stvaralaštva djece i mladih
3. Poticanje i afirmacija kulturnog amaterizma
4. Unapređenje kvalitete života, životnih vještina i sposobnosti građana
5. Promicanje i poticanje na bavljenje sportom (amaterskim/profesionalnim)

Rok za podnošenje prijave: 27. veljače 2021. godine.

Detalje možete pronaći OVDJE.

Natječaj za izbor najboljeg hrvatskog mladog poljoprivrednika/poljoprivrednice

Posted on: 8 veljače, 2021 by zup-savez No Comments

Do 4. ožujka 2021. otvoren je Natječaj za izbor najboljeg hrvatskog mladog poljoprivrednika/poljoprivrednicu kojega ovu godinu organizira hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak te Jutarnji list.

Na natječaj se mogu prijaviti mladi poljoprivrednici/ce koji su nositelji OPG-a i imaju do 40 godina života, državljani Republike Hrvatske, te su i korisnici mjera Programa, sa svojim projektima koji se financiraju iz Programa, a koji su završeni ili su u provedbi.

Medijski pokrovitelj izbora je Jutarnji list, a nagradni fond čini nagrada u novčanom iznosu od 50.000 kn, sponzora Zagrebačka banka d.d. Sponzor natječaja Konzum će dobitnicima pružiti podršku oko razvoja i plasmana proizvoda na tržište u svojim maloprodajnim prodavaonicama.

Za pobjednika/cu nagrade i dvadeset i jednog najboljeg poljoprivrednika/cu euro zastupnica Sunčana Glavak će osigurati put u Bruxelles i posjet Europskom parlamentu.

Cilj natječaja i europske nagrade za mlade poljoprivrednike je promicati pozitivnu sliku mladih poljoprivrednika te identificirati djelatnosti koje karakteriziraju inovacija, održivost i tržišna orijentiranost, a sve kako bi mladi ostali živjeti na selu te kako bi ruralni prostor opstao.

Prijavnice za natječaj mladi poljoprivrednici/ce mogu preuzeti ovdje https://form.jotform.com/210121714286345 te uvjete natječaja https://www.jutarnji.hr/promo/najbolji-mladi-poljoprivrednik-poljoprivrednica-15048217

Prijavnicu je potrebno popunjenu poslati na adresu elektroničke pošte: naj.poljoprivrednik@hanzamedia.hr

Proizvodno vezane potpore u poljoprivredi

Posted on: 8 veljače, 2021 by zup-savez No Comments

Ministarstvo poljoprivrede je temeljem analize dosadašnje provedbe programa i provedenog savjetovanja s javnošću, kao i dijaloga sa sektorskim komorama te udrugama i predstavnicima proizvođača, predložilo izmjene uvjeta prihvatljivosti za postojeće proizvodno vezane potpore (PVP) iz Programa izravnih plaćanja i Programa državne potpore za iznimno osjetljive sektore u poljoprivredi, a koji će se primjenjivati na zahtjeve za 2021. godinu. Cilj predloženih izmjena je povećanje učinkovitosti proizvodnje u pojedinim sektorima te osiguravanje samodostatnosti i prehrambene sigurnosti.

Izmjene u proizvodno vezanim potporama (PVP) u poljoprivrednoj proizvodnji.

a) PVP krave u proizvodnji mlijeka – dosadašnji uvjet prihvatljivosti minimalne isporuke mlijeka od 3.500 litara po grlu povećava se na 4.310 kilograma po grlu. Također, ukida se dodjela potpore s obzirom na tri razreda ovisno o veličini stada, a za gospodarstva koja mlijeko ili mliječne proizvode sami stavljaju u javnu potrošnju uvodi se obveza vođenja evidencije o proizvedenim količinama mlijeka.
b) PVP za tov junadi – produljuje se uvjet minimalnog obveznog trajanja tova junadi sa dosadašnjih 120 dana na 180 dana za ženska i 250 dana za muška grla.
c) PVP za krave dojilje – uvodi se kriterij obvezno evidentiranog teljenja u razdoblju od 18 mjeseci prije krajnjeg roka za zakašnjele zahtjeve.
d) PVP za ovce i koze – povećava se indeks janjenja/jarenja sa 0,6 na 0,8 janjeta, odnosno jareta.
e) PVP za povrće – smanjuje se obuhvat prihvatljivih vrsta povrća na tradicionalne povrtne vrste: rajčica, paprika, kupus, mrkva, luk, češnjak, krastavac, kornišon, tikva, tikvica, grah, grašak, salata, endivija, matovilac, radič, rukula, blitva, špinat, kelj, cikla, peršin, cvjetača, patlidžan, celer, brokula, šparoga. Također, utvrđuje se minimalna prihvatljiva površina za svaku povrtnu vrstu od 0,5 hektara, a izuzetak uvjeta je salata gdje je prihvatljiva i kombinacija vrsta: salata, endivija, matovilac, radič, rikula (u dostizanju uvjeta minimalne prihvatljive površine od 0,5 kao i uroda od 9 t/ha). Nadalje, poljoprivrednik mora ostvariti minimalnu proizvodnju povrća, za svaku prihvatljivu povrtnu vrstu, a koja se mora dokazati računom, otkupnim blokom ili Evidencijom o poljoprivrednoj proizvodnji i prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda. Korisnik mora imati policu osiguranja za nasade i kulture za koje se traži PVP.
f) PVP za voće – smanjuje se obuhvat prihvatljivih vrsta voća na tradicionalne voćne vrste: orah, lijeska, jabuka, kruška, breskva, nektarina, marelica, trešnja, višnja, šljiva, badem, lubenica, dinja, mandarina, nar, jagoda, borovnica, malina, kupina, smokva. Također, utvrđuje se minimalna prihvatljiva površina za svaku voćnu vrstu kako slijedi: orah, lijeska – minimalno 2 hektara svake vrste pojedinačno; jabuka, kruška – minimalno 1 hektar svake vrste pojedinačno; breskva i/ili nektarina – minimalno 0,5 hektara; marelica, trešnja, višnja, šljiva, badem, lubenica, dinja – minimalno 0,5 hektara svake vrste pojedinačno; mandarina, nar, jagoda, borovnica, malina, kupina, smokva – minimalno 0,25 hektara svake vrste pojedinačno. Poljoprivrednik mora ostvariti minimalnu proizvodnju voća za svaku prihvatljivu voćnu vrstu koja se mora dokazati računom/otkupnim blokom/ Evidencijom o poljoprivrednoj proizvodnji i prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda; korisnik mora imati policu osiguranja proizvodnje za nasade za koje se traži PVP.
g) PVP za šećernu repu – uveden je minimalni urod od 50 t/ha. Također, korisnik mora imati policu osiguranja za proizvodnju šećerne repe.
h) PVP za krmne proteinske usjeve – najmanje 2 uvjetna grla po hektaru, koji se do sada primjenjivao samo za površine pod sojom, primjenjuje se na sve površine pod krmnim proteinskim usjevima.

Cilj proizvodno vezanih potpora je očuvati razinu proizvodnje u odabranim sektorima, koji su važni zbog gospodarskih i socijalnih razloga, te održati razinu dohotka poljoprivrednika. Za provedbu proizvodno vezane potpore osigurano je svake godine 15% ukupne financijske omotnice Programa izravnih plaćanja.

Izmjene u Programu državne potpore za iznimno osjetljive sektore u poljoprivredi

a) Kod potpore za uzgoj rasplodnih krmača uvedeno je praćenje prometa svinja po krmači te se potpora dodjeljuje za krmače za koje je evidentirano najmanje 15 svinja u prometu po krmači.
b) Potpora za očuvanje izvornih i zaštićenih vrsta i kultivara poljoprivrednog bilja preimenuje se u potporu za očuvanje domaćih i udomaćenih sorti poljoprivrednog bilja te se dodjeljuje za površine na kojima se uzgajaju sorte koje se nalaze na popisu domaćih i udomaćenih sorti Sortne liste RH.
c) Povećanje jediničnog iznosa potpore za duhan tipa Virginia sa 5,25 na 6,25 kuna/kg.

Cilj Programa potpore za iznimno osjetljive sektore je unaprjeđenje uzgoja u sektoru mliječnog govedarstva i svinjogojstva, unaprjeđenje proizvodnje duhana i maslinovog ulja te očuvanje domaćih i udomaćenih sorti poljoprivrednog bilja. Za provedbu Programa planirana su financijska sredstva u ukupnom iznosu od 121 milijun kuna, od čega je maksimalni predviđeni iznos omotnice za potporu uzgoja mliječnih krava 51 milijun kuna, za uzgoj rasplodnih krmača 18 milijuna kuna, duhana 42 milijuna kuna, maslinovog ulja 8,5 milijuna kuna te za očuvanje domaćih i udomaćenih sorti poljoprivrednog bilja milijun kuna. Korisnici potpora Programa odnose se na poljoprivrednike upisane u Upisnik poljoprivrednika, poljoprivredne površine upisane u ARKOD sustav te propisno označena i evidentirana grla u Jedinstvenom registru domaćih životinja (JRDŽ).

Kako bi poljoprivrednici na vrijeme bili upoznati s novim uvjetima i obvezama za 2021. godinu, sve informacije te tablice minimalne količine voća i povrća za PVP mogu pronaći na poveznici, a dodatne informacije o izravnoj potpori putem e-maila izravna.potpora@mps.hr

Poziv na 6. sjednicu Odbora za eko proizvodnju, cvjećarstvo i ljekovito bilje – Uspostava proizvođačkih organizacija

Posted on: 5 veljače, 2021 by zup-savez No Comments

Pozivamo sve zainteresirane da se odazovu i prisustvuju  6. sjednici Odbora za eko proizvodnju, cvjećarstvo i ljekovito bilje, koja će se održati 12.02.2021.(petak) s početkom u 17.00 h, a kojoj će tema biti uspostava Proizvođačkih organizacija.

Prezentaciju će držati dr.sc Saša Paprika iz Ministarstva poljoprivrede.

Sjednica će biti održana on-line, putem aplikacije ZOOM, a istoj možete pristupiti na poveznici: https://us02web.zoom.us/j/88689452793

Poziv na 6. sjednicu Odbora za eko proizvodnju

 

giweather wordpress widget

KORISNI LINKOVI

Ove internetske stranice koriste kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku ili klikom na postvke kolačića. Klikom na gumb 'Prihvaćam' pristajete na korištenje kolačića.

Postavke kolačića

Decline all Services
Accept all Services